Forum HIGHLIGHT - miesięcznik VIII LO w Krakowie Strona Główna HIGHLIGHT - miesięcznik VIII LO w Krakowie
witaj na forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Komunikatory

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum HIGHLIGHT - miesięcznik VIII LO w Krakowie Strona Główna -> Artykuły
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Jakiego komunikatora używasz?
Gadu - gadu
80%
 80%  [ 4 ]
ICQ
0%
 0%  [ 0 ]
Spik
0%
 0%  [ 0 ]
Stefan
0%
 0%  [ 0 ]
AQQ
0%
 0%  [ 0 ]
Komunikator i Skype
20%
 20%  [ 1 ]
Wszystkich Głosów : 5

Autor Wiadomość
Michał
Administrator
Administrator



Dołączył: 17 Mar 2007
Posty: 22
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Nowa Huta

PostWysłany: Nie 14:37, 18 Mar 2007    Temat postu: Komunikatory

Masz wiadomość

Czymże byłby współczesny świat bez komunikatorów? Wystarczyło zaledwie kilka lat, aby na stałe weszły do powszechnego użytku i całkowicie zdominowały współczesną komunikację . Producenci prześcigają się w pomysłach na ich udoskonalenie. I tak obecnie, poza wymianą kilkuzdaniowych informacji możemy również rozmawiać głosowo, a nawet za pośrednictwem kamer. Fenomen komunikatorów wciąż pozostawia wiele pytań, bo chociaż znacznie przyśpieszają i ułatwiają komunikację na duże odległości, czy aby na pewno prowadzą do jej rozwoju? Nam, użytkownikom komputerów rzadko zdarza się zastanawiać nad konsekwencjami przeniesienia swoich kontaktów do "świata wirtualnej komunikacji".


Komunikatory od poczty elektronicznej różnią się głównie tym, że zwiększają szansę na prowadzenie bezpośredniej konwersacji polegającej zazwyczaj na wymianie linii tekstu. Pierwszym komunikatorem w postaci znanej nam dzisiaj był ICQ. Wkrótce po nim powstały także multikomunikatory, umożliwiające porozumiewanie się z użytkownikami różnych sieci poprzez zestaw wtyczek. Wszyscy użytkownicy posiadają jednoznaczne identyfikatory w postaci ciągu liczb, bądź też dowolnie wybranej nazwy. Większość komunikatorów udostępnia możliwość gromadzenia identyfikatorów znajomych osób na liście, a także wyszukiwanie użytkownika na podstawie jego danych. Pierwsze komunikatory z graficznym interfejsem pozwalały także na wybranie jednego z kilku "stanów", zazwyczaj - "dostępny", "zajęty", "nie przy klawiaturze", "rozłączony”. W późniejszych dodano możliwość zamieszczania tekstowych komentarzy do statusów. Obecnie stanowią one formę określania stanu emocjonalnego użytkownika, informację, czym aktualnie się zajmuje, a niekiedy służą po prostu do zamieszczania cytatów. Każdy użytkownik sieci z pewnością wie, że większość komunikatorów oferuje nam także wklejanie ikon sytuacyjnych popularnie zwanych emotikonami. Mamy więc do wyboru cała masę obrazków, zacząwszy od łapiących się za głowę ludzików, na kwiatuszkach i serduszkach skończywszy.

Komunikacja na 100 sposobów
Zajmujemy się chyba najszybszym, a zarazem najtańszym sposobem porozumiewania się. Komunikatory wtargnęły do naszego życia i zadomowiły się w naszych komputerach na dobre. Prawdopodobnie nie ma użytkownika Internetu, który choć raz nie skorzystałby z dobrodziejstwa porozumiewania się poprzez globalną sieć. Dla mniej zorientowanych przygotowaliśmy jednak krótki mini-informator o najpopularniejszych komunikatorach:

Zacznę od pierwszego komunikatora, ICQ, będącego zarazem największym i najpopularniejszym. Wyprodukowany został w 1996r w Listopadzie przez izraelską firmę Mirabilis. Nazwa ICQ jest pewnego rodzaju grą słów – pochodzi bowiem od wyrażenia „I seek You” ( dosłownie tłumaczonego Szukam Cię).
Każdej osobie podczas rejestracji zostaje przydzielony jedyny i niepowtarzalny numer identyfikacyjny. Sieć ma obecnie ponad 150mln aktywnych kont – a ich liczba stale rośnie. Podstawową funkcją programu jest kontaktowanie się w sposób pisemny, oprócz tego umożliwia on także transfer plików, wysyłanie SMS-ów, korzystanie z czata, wysyłanie e-kartek, granie w proste gry i wideokonferencje.

Kolejnym programem o którym warto wspomnieć, a o którym każdy na pewno słyszał jest Gadu Gadu. Najpopularniejszy komunikator w Polsce, umożliwiający rozmowy tekstowe, głosowe oraz wideokonferencje, a także przesyłanie plików, posiada filtr antyspamowy (od wersji 7.0 build 23). Użytkownicy podobnie jak w ICQ posiadają numer identyfikacyjny. Ich liczba waha się w granicach 6mln.
Tlen jest drugim co do popularności komunikatorem w Polsce. Według danych producenta, w jego sieci zarejestrowało się ponad milion użytkowników. Pozwala na komunikację z sieciami ICQ, AQQ oraz Gadu-Gadu. Charakteryzuje go duża ilość wtyczek, skórek, stylów rozmowy, ikon oraz dźwięków, co umożliwia dostosowanie go do własnych potrzeb. Nowo zarejestrowany użytkownik otrzymuje konto e-mail o pojemności 1GB. Istnieje również możliwość przesyłania SMS-ów. Podstawowe funkcje komunikatora to przede wszystkim wiadomości tekstowe, wysyłanie alarmu rozmówcy, przesyłanie obrazków w oknie rozmowy, przesyłanie plików, wideokonferencje, korzystanie z czata, kilkuosobowe konferencje, duża ilość statusów czy blokowanie natrętnych użytkowników.
Powstały przed około 2 laty SPIK również zasługuje na naszą uwagę. Autorzy poza standardowymi opcjami umieścili kilka dodatkowych, które z pewnością Wam się spodobają. SPIK pracuje w dwóch trybach: prostym dla amatorów i zaawansowanym dla internetowych wyjadaczy. Podobnie jak w innych programach istnieje możliwość uczestniczenia w konferencjach i czatach, ustawienia opcji „Tylko dla znajomych”, komunikacja z Gadu-Gadu i ICQ. Ponadto istnieje możliwość przechowywania listy kontaktów na serwerze, wysyłania SMS-ów, program powiadamia o nowej poczcie, o komponowaniu odpowiedzi przez rozmówcę, a także o dostępnych aktualizacjach. Istnieje również możliwość dzwonienia na telefony stacjonarne i komórkowe, prowadzenia rozmów głosowych, a także nagranie wiadomości, które docierają do rozmówcy bez względu na to, czy jest aktualnie dostępny czy nie.

Nowicjusz na rynku, powstały w 2006r., a mój absolutny faworyt to program o przesympatycznej nazwie Stefan. Stworzony przez portal Interia, umożliwia (uwaga!), rozmowy tekstowe, głosowe a nawet transmisję video! Możemy również zmienić wygląd skórki, wysłać SMS połączyć się z siecią Tlen i Gadu-Gadu. Program współdziała ze skrzynką poczty elektronicznej, blogami i innymi usługami Interii.

A teraz trochę o najpopularniejszym w Polsce multikomunikatorze jakim jest AQQ. Jego użytkownicy identyfikowani są za pomocą numerów. Komunikator posiada wszystkie standardowe funkcje, a także parę dodatkowych, na które warto zwrócić uwagę. AQQ obsługuje pliki językowe, umożliwia wybór jednej z 3 bramek SMS, przesyłanie obrazków w tym zrzutów pulpitu bądź jego fragmentu.
Innym równie dobrym multikomunikatorem jest Konnekt, dzięki wtyczkom można go dowolnie modyfikować i dodawać nowe funkcje, takie jak sprawdzanie poczty, dźwięki, wyskakujące okienka a nawet informacje pogodowe. Ponadto posiada rozszerzalną architekturę, razem z udostępnionym zestawem SDK, konfigurowalny interfejs użytkownika (dokowanie, autoukrywanie, półprzezroczystość, powiadomienia, przesuwania), automatyczną aktualizację z poziomu programu, obsługę sieci Jabber, AQQ, Tlen, Gadu-Gadu, wysyłanie SMS-ów, obsługę historii rozmów i wielu profilów, szyfrowanie wiadomości oraz rozmowy głosowe. Nieoficjalne wtyczki dodają inne opcje, jak np. sterowanie muzyką z okna rozmowy, ustawianie statusów wszystkich sieci i tym podobne.

Ostatnim opisanym przeze mnie programem będzie Skype. Jest to również komunikator, jednak jego podstawową funkcją jest możliwość prowadzenia rozmów głosowych, wymiany video między użytkownikami programu oraz płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych. Ma ponad 136 milionów zarejestrowanych użytkowników na całym świecie i blisko 7 milionów w Polsce.
Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesyłu plików.

Więcej informacji na stronie internetowej komunikatora [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]


Za i przeciw
Mówiąc o korzyściach płynących z korzystania z komunikatorów mamy na myśli przede wszystkim łatwość dostępu, eliminacje niepożądanych treści i możliwość błyskawicznego porozumienia. Zalety te są główną przyczyną dynamicznego rozwoju programów. Wystarczy wybrać ten odpowiedni dla własnych potrzeb, aby po jego instalacji uzyskać kontakt z przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami z całego świata. Jednak nie powinno nam to zasłaniać zagrożeń jakie niesie za sobą korzystanie z komunikatorów. Z pewnością nie ma w tym nic złego do czasu, kiedy ograniczamy ich użycie do minimum. W momencie, w którym zaczynają stanowić element naszego życia można już mówić o uzależnieniu. Nie tylko odbierają nam czas, ale wpływają ujemnie na nasze słownictwo, pozbawiają emocji towarzyszących normalnej rozmowie. Zawieszenie głosu, wzruszenie ramion, wyraz rozdrażnienia na twarzy... tego wszystkiego nie da się oddać w postaci tekstu. Na podstawie badań psychologów możemy stwierdzić, że jedynie 7% przekazu odbywa się za pośrednictwem słów. Reszta to intonacja głosu (38%), oraz zachowanie podczas mówienia (55%). Media komputerowe w większości pozbawiają nas więc pozostałych 93% przekazu, nieuchronnie prowadząc do zubożenia komunikacji międzyludzkiej. Wszędzie tam, gdzie chodzi o przekaz szerokiego spektrum myśli i emocji, technika przegrywa z rzeczywistością.


Pokolenie internetu
Komunikatory kojarzone są przede wszystkim z młodymi osobami, które wykorzystują je do wymieniania nieformalnych informacji, umawiania się na spotkania, flirtu, a także poszukiwania swojego rodzaju rozrywki. Analizy badań potwierdzają słuszność tych przypuszczeń, około 50% użytkowników komunikatorów nie przekroczyła 25 roku życia. Znacznie mniejsza jest liczba dojrzałych internautów po 54 roku, którzy stanowią zaledwie 4,38% całości. Młodzież to jednak nie jedyna grupa korzystająca z komunikatorów. Coraz częściej znajdują one zastosowanie także w środowisku biznesowym.

A teraz wybaczcie - Komunikator podpowiada, że przyszła wiadomość, od nieznajomego. Nieważne, czy będzie to dwunastoletni Wojtek szukający znajomych, miła dziewczyna wmawiająca mi, że jest moją dawną znajomą, mrówka szczęścia czy też inna „ważna” informacja – muszę przecież odebrać...

(Karolina Bisz)

Jesteś za czy przeciw? Nie pozostawaj obojęny!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum HIGHLIGHT - miesięcznik VIII LO w Krakowie Strona Główna -> Artykuły Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin